Odstranění Saddáma Husajna a zničení útočného potenciálu Iráku předpokládá krvavou pozemní válku. Jiné řešení sice nelze zcela vyloučit, ale je nanejvýš nepravděpodobné. Podle scénáře pozemních bojů budou spojenci postupovat přes jižní Irák směrem na Bagdád. Takový průběh války může kromě velkých ztrát na lidských životech a materiálu ohrozit základy iráckého státu.Je nutné zdůraznit, že před rokem 1920 žádný národní stát pod jménem Irák neexistoval. Dnešní Irák byl vytvořen až na konci první světové války ze tří provincií tehdejší Osmanské říše: Mosulu na severu a Bagdádu a Basry na jihu. Jižní provincie do jisté míry zasahovala do dnešního Kuvajtu, ale neobsáhla tento emirát v celé jeho rozloze.

Etnicky vzato je irácký stát vytvořen uměle, a tím se podobá mnoha státům třetího světa, především v Africe. Takové útvary jsou vždy zranitelné, pokud se centrální moc výrazně oslabí.

Iráčtí šíité

Specifickým problémem Iráku je rozdělení obyvatelstva na tři velké skupiny. Většinu (kolem 55%) tvoří šíitští muslimové, kteří patří ke stejnému směru islámu jako jejich íránští sousedé. Šíité se soustřeďují do oblastí na jih od Bagdádu. Pozemní válka se bude pravděpodobně odehrávat právě na jejich území. Protože bagdádský režim léta šíity potlačoval, dá se očekávat, že právě oni budou mít zájem na oslabení Husajnova režimu.

V úvahu připadají dvě varianty:

1) I šíité budou proklamovat islámskou republiku, stejnou, jaká je ve fundamentalistickém…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte