Naposledy jsme spolu dělali rozhovor loni v dubnu. Tenkrát jste řekl, že se na situaci díváte optimisticky. Že jsme sice v krizi, ale dříve nebo později se z ní vítězně dostaneme. Jak vidíte situaci dnes? A jak se za ten rok výkonu reálné moci změnily vaše představy, se kterými jste vstupoval do politiky?

Situace je dnes mnohem horší než před rokem. Víru, že to dobře dopadne, jsem však neztratil. Pouze jsem o rok starší, o rok zkušeností bohatší, a pouze jsme - jako země - na sestupu až na dno oné krize. Až ho dosáhneme, tak se podle mého pevného přesvědčení situace začne zvolna zlepšovat. Nejsem jasnovidec, abych viděl do budoucna, ale instinkt mi říká, že to tak bude.

Co se týče druhé otázky, zjistil jsem, že je všechno nekonečně komplikovanější, než jsem si představoval. To ale neznamená, že bych změnil své názory, ideály, představy. Dokonce bych řekl, že se mi mnoho mých dojmů a plánů potvrzuje. Zdá se mi, že pozdější vývoj dal za pravdu některým mým námětům, které byly původně odmítnuty. Tak například dnešní krize OF nemusela podle mého názoru nastat, kdyby byl volební zákon jiný, což jsem neustále prosazoval, ale byl jsem v tom posléze zcela osamělý.

Společenský i politický život Československa už delší dobu naprosto paralyzují národnostní spory. Proto se občas zdá, že jediným logickým dnem naší krize bude rozpad státu. Je to reálná možnost, nebo to jenom tak vypadá?

Ta možnost tady samozřejmě je, ale já si…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte