Ministrovi spravedlnosti a Národní galerii

Ve své prostomyslnosti jsem se domníval, že k předním úkolům nového československého zřízení patří také vyhledávání a náprava křivd spáchaných minulým režimem a že o to bude usilovat z vlastní iniciativy, zejména pak v případech, které jsou obecně známé. Právě tak jsem věřil, že na takové křivdy co nejdřív upozorní a o jejich nápravu budou usilovat z vlastního podnětu také různá zařízení či organizace, které o nich nemohou nevědět nebo se na nich dokonce v minulosti přímo či nepřímo podílely. Mám přitom na mysli nejen samu justici, ale v případě, o který jde, i různé umělecké a spisovatelské organizace, a v neposlední řadě také takové instituce, jako je Národní galerie. Praxe však ukazuje, že tomu tak dosud není a že se patrně předpokládá, že postižení budou podávat žádosti o nápravu sami, ačkoli o své postihy v minulosti sami žádat věru nemusili.

Od některých lidí ovšem takovou supliku očekávat nelze, a tak jejich věc hrozí zůstat bez projednání a nápravy natrvalo.

To je i případ jednoho z předních českých i světových básníků a výtvarných umělců Jiřího Koláře, který žije v Paříži. Jak je známo, Jiří Kolář byl Obvodním soudem pro Prahu 4 dne 26.7.1982 v senátě složeném z předsedy Jany Hladíkové a soudců Marty Benešové a Petra Kaňky odsouzen pro trestný čin opuštění republiky k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Přitom byl obžalovanému uložen trest propadnutí majetku. Pravým důvodem tohoto…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte