Komunisté vybudovali takový administrativní aparát správy, řízení a represe, jaký nemá ve světě normálních hodnot obdoby. Slovo „aparátník“ se stalo nadávkou téměř žalovatelnou. Nemáme přitom pochopitelně na mysli administrativu typu písařek, sekretářek a účetních, ale nepřehledný a mimořádně rozsáhlý a zkorumpovanou mafií prolezlý systém řízení ve státní správě, hospodářství, kultuře, zdravotnictví i v obcích.

Jde o fenomén, který se řadovým občanům zdá neprůstřelný, nezničitelný, věčný, vyvolávající často pocit osobní bezmocnosti. A to přes to, že zde občas pracují i lidé slušní, kteří chtějí dělat užitečnou práci. Tento aparát je schopen existovat a růst i bez komunistů, kteří jej vybudovali, a uvádět v zoufalství nové ministry, kteří se jej snaží změnit. Je jako míč: zmáčkneš ho na jedné straně a udělá ještě větší bouli na straně druhé.

Rušíme ministerstva, KNV, generální ředitelství, zemědělské správy a bůhvíco ještě. A přece nikde žádní byrokraté nepřebývají, zbytečná administrativa neubývá a leckde ještě úředníci chybí! A ceny rostou.

Nejde přitom ani o to, kolik tato mašinérie stojí (i když ne málo). Nebezpečnější je, že objektivně brzdí tvorbu hodnot, znechucuje lidi a bere jim důvěru.

Staré pragmatické způsoby „snižování aparátu“ nic nevyřeší. Skutečná komplexní racionalizace je daleko. A některé recepty na ni jsou i ošidné.

Od Áček k Řasám, čili metamorfózy úřednické práce

První velký pogrom na administrativu se…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte