U boudy dopravní policie končí Gruzie, alespoň prozatím. Dál je zóna nikoho a pak Osetinci. Okna, chráněná pytli s pískem, jsou zarosená a uvnitř kolem kamínek, jejichž komín je prostrčen dírou po střele z osetinského kulometu, postávají neoholení, zmrzlí a utahaní gruzínští policajti. Je tu naprostá tma, svítí jen cigarety. Nikdo z nás netouží být terčem pro střelce zdola z města, kteří teď prošli druhou stranou fronty. Je osm hodin, hodina po zákazu vycházení, ale dole se to nebere nijak vážně, protože tam vládne někdo jiný. Po chvíli přichází velitel jednoho z transportérů sovětského ministerstva vnitra, které byly nasazeny na hlídkování na okrajích města. Ptám se, jestli je pravda, že Osetinci používají i rakety a minomety, a velitel přisvědčuje. Ale na otázku, jestli to, co se tady teď děje, je opravdová válka, odpoví, že k tomu je zatím a naštěstí daleko.

Bývalá autonomní oblast

Jižní Osetie má rozlohu necelých 5% gruzínského území a pouze asi dvě stě tisíc obyvatel, kteří se soustřeďují kolem správního střediska Cchinvali. Toto město leží na samém jihu oblasti a je jakousi branou do celé Jižní Osetie. Před konfliktem se počet jeho obyvatel pohyboval kolem 80 tisíc, 70% tvořili Osetinci, zbytek převážně Gruzíni. S gruzínskou milicí však odešla i většina Gruzínů a další stále odcházejí. V dosud nejvyhrocenějším dnu konfliktu, kdy gruzínská policie obsadila všechna strategická místa v Cchinvali, bylo nasazeno na pět tisíc gruzínských policistů…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte