Ať už si o Saddámovi Husajnovi říká kdo chce, co chce - nikdo mu nemůže upřít, že je prvotřídní dramatik starořeckého tragického žánru, který si pohrává s životy vlastního národa jako Sofokles s figurkami na jevišti a pro diváky má v rukávu každou chvilku nějaké překvapení.

Když se spojeneckým letcům po tolik týdnů tak dobře daří přesně zasahovat vojenské a komunikační cíle, nastěhuje několik set civilistů do bunkru, o němž ví, že jej spojenci dříve nebo později vybombardují. Tak alespoň smrt asi čtyř set iráckých civilistů vysvětlují zmatení Američané a vzhledem k dokonalosti satelitního a odposlouchávacího zařízení a vojenské i propagandistické neužitečnosti jakéhokoli útoku na civilní obyvatelstvo je těžko věřit, že by to mohlo být jinak.

A aby bylo jisté, že se to celý svět okamžitě dozví (na rozdíl od masových vražd Kurdů a Kuvajťanů), Saddám tam okamžitě pozve všechny televizní reportéry a novináře, které může sehnat a které pár týdnů předtím vykázal nebo přísně cenzuroval. Ti už to rozjedou na plnou páru, jako ve Vietnamu.

Den poté, co je Bush v důsledku toho přinucen oznámit, že pozemní bitva o Kuvajt se uspíší, Saddám prohlásí, že je ochoten z Kuvajtu odejít. V očích Arabů s vavřínem vítěze, který se tak dlouho dokázal ubránit válečné technologii celého světa.

Vzápětí se ale zjistí, že Saddám žádný odchod z Kuvajtu neplánuje. Nabízí jen, že bude ochoten uvažovat o rezoluci 660, včetně odchodu z Kuvajtu, za podmínek, jichž vypočte celou…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte