Podstatné ochromení, ne-li úplné zničení irácké vojenské mašinérie, anebo pád Saddámova režimu jsou dnes už nezastíraným cílem války, alespoň u Američanů a Britů. Podle zjištění některých novinářů jím byl už od loňského října, třebaže nebylo možné jej tehdy ještě vyslovit veřejně. Namísto prvních rezolucí OSN o osvobození Kuvajtu se teď čím dál častěji cituje pozdější rezoluce o obnovení podmínek trvalé bezpečnosti a stability. Ta se dá samozřejmě interpretovat široce. Nehledě na to, že stabilita před okupací Kuvajtu neexistovala, takže se nutně pomýšlí na nějaké jiné uspořádání než před válkou.

Řada britských labouristických poslanců, kteří podpořili válku za osvobození Kuvajtu, naznačila, že ukáže-li se cílem války destrukce Iráku, svůj hlas v parlamentě změní. Vůdce strany Neil Kinnock se rozčilil, když se dověděl, že někteří členové jeho stínové vlád se za jeho zády domlouvají s řadovými poslanci strany, jak v parlamentě změnit postoj strany k válce. Jde prý až o stovku poslanců.

Britští muslimové hlasem ústředního výboru Unie muslimských organizací v Británii, která sdružuje osmnáct muslimských organizací, vyzvali Saddáma Husajna k odsunu z Kuvajtu, aby se odstranila záminka k umístění nemuslimských vojenských jednotek v oblasti. A vyzvali k okamžitému příměří. Generální tajemník UMO dr.Aziz Pasha se náměstkovi ministra zahraničí Hoggovi omluvil za to, že byl na konferenci britských muslimů vypískán, když na ní chtěl na pozvání promluvit. Dr.Pasha…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte