Nový parlament Gruzínské republiky byl zvolen na podzim minulého roku v prvních svobodných volbách po sedmdesáti letech. Vláda sestavená vítěznou koalicí „kulatý stůl“ má za sebou prvních šedesát dní horečnaté práce. Nové gruzínské vedení je pevně rozhodnuté dosáhnout úplné nezávislosti. Chaos sovětského hospodářství, ale i faktická blokáda, postihující především zásobování potravinami a ropou, však v republice způsobují nejsilnější ekonomickou krizi novodobé historie. Vláda byla nucena přistoupit k radikálním opatřením: televize vysílá čtyři hodiny denně, pravidelně je na několik hodin vypínán elektrický proud, teplárny pracují pouze na částečnou kapacitu a teploty v bytech se pohybují kolem 14 stupňů. Byl zaveden lístkový systém na potraviny, v Gruzii dosud nevídaný. Příděly stačí sotva na přežití a cenová spirála v soukromých obchodech se řídí kursem třicet rublů za dolar.

V Gruzii dnes žije kolem 80 národností. Situace v Abcházii a Adžarii, dvou autonomních republikách na pobřeží Černého moře, je v posledních měsících poměrně klidná, ale o to více se vyhrocuje v bývalé autonomní oblasti Jižní Osetie. V prosinci vyhlásily orgány jihoosetinské samosprávy oblast za svrchovanou autonomní republiku s úmyslem připojit se - v případě vyhlášení samostatnosti Gruzie - k ruské federaci. Gruzínský parlament okamžitě poté zrušil jak autonomní republiku, tak i bývalou oblastní autonomii. K zajištění pořádku byly do oblasti poslány jednotky republikového ministerstva vnitra…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte