JELENA BONNEROVÁ, vdova po Andreji Sacharovovi a dnes nejznámější sovětská disidentka, navštívila koncem letošního ledna Prahu. Na závěr třídenního pobytu poskytla Respektu rozhovor.

Ministři vnitra a obrany SSSR vydali rozkaz č.493/513, podle něhož budou na ulicích sovětských měst od 1.února 1991 hlídkovat příslušníci orgánů vnitra, sovětské armády a námořnictva. Proč?

Tento rozkaz je ve skutečnosti vyhlášením výjimečného stavu na celém území Sovětského svazu, nejen v Pobaltí. Není to impuls k boji s kriminálními živly, jak se nám snaží soudruzi nalhat; je to impuls k boji proti nám, obyvatelstvu, abychom si moc netroufali, abychom se nemohli scházet na schůzích a manifestacích, abychom nemohli demonstrovat a stávkovat. Rozkaz je podpořen výnosem prezidenta Gorbačova, který opravňuje příslušníky ministerstva vnitra a bezpečnost bez prokurátorova povolení, tedy nezákonně, vtrhnout kamkoliv a cokoliv tam „hledat“. Opět pod rouškou boje s kriminálními živly a mafií.

Pokud mi paměť sahá, pořád jsme s někým bojovali: s imperialismem (americkým, později čínským), s trockismem, záškodnictvím, revizionismem, náboženstvím, se špióny a kulaky… a dnes, už zase jen verbálně, bojuje stát s jakousi tajuplnou mafií a zločinností, která se stala vděčným nástrojem psychologického zastrašování našich občanů. SSSR má přece jako každý stát orgány, jejichž povinností i pracovní náplní je boj proti kriminalitě. Proč tedy mobilizovat vojáky a námořnictvo…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte