Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Peníze jsou lidé

Nedávno jsem se zmínil o podnikatelských školách, založených na metodách R.Buckminstera Fullera. Jmenují se The Excellerated Business School a jsou součástí vzdělávací soukromé organizace, zvané The Excellerated Learning Institute, s administrativním centrem v Oregonu.

Nedávno jsem se zmínil o podnikatelských školách, založených na metodách R.Buckminstera Fullera. Jmenují se The Excellerated Business School a jsou součástí vzdělávací soukromé organizace, zvané The Excellerated Learning Institute, s administrativním centrem v Oregonu. Je to jedna z řady organizací, které po světě pořádají kursy a víkendové semináře, jež na Západě začínají transformovat business s vědomím, že celý dosavadní systém jeho organizace přestává fungovat.

Chceme-li se seznámit s principy a metodami těchto institucí, musíme si nejprve předefinovat některé základní pojmy jako business čili podnikání, hodnota, peníze a práce. Jestliže si někdo myslí, že se ho to netýká, protože není podnikatel, zatraceně se mýlí.

Business je jakákoli činnost (nebo nečinnost), která vytváří něco, zač je někdo jiný ochoten zaplatit. Jestliže chodíte do nějakého zaměstnání a někdo vám za to platí, jste podnikatel, ať se vám to líbí, nebo ne. Jestliže vám na konci měsíce zbyde třeba i dvacet haléřů, řídíte úspěšný a ziskový business a stojí vám za to se podívat, jak byste jej mohli řídit líp. Jestli vám ten dvacetník nezbývá, stojí vám to za to ještě víc.

Jediný rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem je, že zaměstnanec prodává svou práci jednomu zaměstnavateli, zatímco podnikatel pracuje pro víc zaměstnavatelů, jimž říká zákazníci.

Pokud jde o profitabilní nečinnost: jestliže zdědíte peníze a žijete z úroků natolik slušně, že nemusíte nic dělat, řídíte vlastní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].