Moskevská zima

Kolaps ve Svazu suverénních států

Na mezinárodním letišti Šeremeťjevo svítí třetina žárovek. Čekáme na kufry a tradičně vyplňujeme prohlášení o tom, že jsme do neexistujícího státu SSSR nedovezli žádné zbraně, drogy, starožitnosti ani živé ptáky a semena rostlin; na stěně září barevný fotopanel stolu plného lahůdek a nad ním nápis WELCOME TO MOSCOW. Bylo to poprvé a naposledy, kdy jsem v letošní prosincové Moskvě viděla plný stůl jídla.

Jediná směnárna v desetimiliónovém městě

Do města vzdáleného asi 30 kilometrů mě veze kamarád. Už v Praze jsem byla varována před taxikáři či ochotnými soukromníky. Kamarád v autě vypráví, že naposledy včera tu přepadli dva Chilany, všechno jim ukradli, svlékli je do prádla a vysadili na kraji silnice. Měli prý štěstí, že vyvázli životem. Taxikář byl kumpánem jedné z loupeživých band, jak hlásila televize.„Kde vlastně jsem?“ ptám se a odpověď zní, že v SSG (Sojuz suverennych gosudarstv - Svaz suverénních států). Rádio hlásí, že banky začaly kupovat jeden dolar za 90 rublů a prodávat za 99 rublů. Laskavé české ministerstvo kultury mne vybavilo pouze dolary (ve Společenském domě čs.velvyslanectví platíme za jednu noc v dvoulůžkovém pokoji 90 USD), a tak se snažím najít banku. V desetimiliónové Moskvě je jedna směnárna pro veřejnost: Kalininova ulice číslo 32. Měla jsem smůlu, šla jsem tam odpoledne. Úřadovali, ale nesměňovali, neboť jim došly ruble.

Skončil zájem o politiku

Moji…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte