Koktejl porozumění a nedůvěry

Izraelci a Arabové jednají ve Washingtonu

Izraelsko-arabská jednání, která pokračovala minulý týden ve Washingtonu, znovu předvedla, jak pomalu odumírají staré zvyky, hořkost a nedůvěra na obou stranách. Je to celkem pochopitelné, vždyť po 43 let arabské státy neuznaly ani právo Izraele na existenci (výjimkou je campdavidská mírová dohoda s Egyptem z roku 1978). Pozorovateli mírového procesu na Blízkém východě se proto rýsuje poměrně konfúzní obraz, který však má své dobré stránky a trochu humoru.

Rozhovory za oceánem

Palestinci žijí v jedné zemi s Izraelci ve vzájemném propojení. Není tu jenom intifáda, existují i velká přátelství. Před měsícem zachránil palestinský dr.Eid život čtrnáctiletého židovského kluka, emigranta z Ruska. V jeruzalémské nemocnici Hadasa mu po devítihodinové operaci transplantoval játra, což je jedna z nejsložitějších operací. Palestinci a Izraelci se denně stýkají, denně spolu mluví, patří to ke zdejšímu životu jako kus chleba. Statisíce Palestinců z Gazy, Samarie a Judeje jezdily denně do práce do Izraele. (Dnes již méně, neboť v Izraeli je poprvé v dějinách země značná nezaměstnanost - souvisí s obrovským přílivem ruských emigrantů.)Přitom o nejosudovější věci, budoucnosti Palestinců a ukončení intifády, čili o klidném životě Izraelců, jeli spolu mluvit tisíce kilometrů daleko, do Washingtonu. Není to hloupé? A není to také humorné? Bylo by přece logičtější, kdyby se střídavě…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte