Když jsem byl v Praze naposled v únoru 1990, doznívala tu ještě revoluční euforie z předchozího listopadu. Lidé byli plni optimismu a energie: šlo o nový začátek. Nyní se zdá, že město znovu upadlo do deprese, pasivity a letargie. V mnoha ohledech se většina jeho obyvatel zřejmě navrátila k starým, předrevolučním způsobům života nebo tyto způsoby ani neopustila.

Nejvíce znepokojujícím zjištěním je, že psychologické postoje lidí v Československu se stále diametrálně odlišují od postojů lidí v demokratických společnostech. Je pozoruhodné, nakolik zůstává Československo v dnešní rychle se integrující západní Evropě i po roce otevřených hranic psychicky zcela uzavřeno samo do sebe. (Mimo jiné se to projevuje i pštrosím nezájmem československých sdělovacích prostředků o kulturní a politické události světového významu, které nemají československou vazbu.) Je tomu skoro, jako by Čechoslováci do té příslovečné „Evropy“ vlastně ani vůbec nechtěli. O existenci komplexních cizích vlivů buď nevědí, anebo se jim podvědomě brání. Západní étos odpovědnosti, podnikavosti, kulturnosti a základní lidské slušnosti či složitější, obtížněji postižitelný způsob civilizovaného evropského uvažování do Prahy zatím skoro vůbec nepronikly. Obávám se, že pokud se lidé nezmění, přechod Československa ke skutečně fungující demokracii a tržní ekonomice bude nesmírně obtížný, ne-li nemožný.

Pasivita a bezradnost lidí se projevuje na první pohled nejsilněji jejich vztahem k prostředí, v němž…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte