Ve Vilniusu je relativní klid, na místech bojů hoří svíčky, lidé přinášejí květiny. Přesto fotografa polské Gazety Wyborczy nahánělo po nočním Vilniusu civilní auto. Zpravodaj ČTK Karel Barták odjížděl večerní autobusovou linkou z Vilniusu do Rigy. Nedaleko za Vilniusem autobus zastavila vojska, přinutila všechny cestující vystoupit a postavit se čelem k autobusu s rukama nad hlavou. Při osobní prohlídce vojáci Karlu Bartákovi zabavili film pod pohrůžkou, že mu jinak vezmou fotoaparát.

V první republikové nemocnici ve Vilniusu leží raněný šedesátiletý Vaclavas Buzonas. Přijel z vesnice Šiljunis bránit litevský rozhlas a televizi. „Žádná delegace tam nepřišla,“ řekl. „Stáli tam lidé a zpívali, když vtom se objevila bojová vozidla.“ V.Buzonas má těžké zranění beder, leží na resuscitačním oddělení a lékaři se obávají, že jeho zranění bude mít těžké následky.

Pětadvacetiletý student chemické fakulty vilniuské univerzity Arumanas Ramanvičus střežil televizní vysílač. „Několik tisíc lidí vytvořilo kolem kruhové budovy televizní věže silný řetěz,“ líčil Arumanas své zážitky. "Pak přijely tanky. Vojáci po nás začali cosi házet a kovovými tyčemi se pustili do lidí. Když se jim ze dvou stran podařilo náš řetěz prorazit, naházeli do oken vysílače granáty a pronikli dovnitř. Přitom nás nepřestávali mlátit a ozvaly se výstřely. Věřili jsme, že mají slepé náboje. Pak jsem to dostal. Když jsem se probral, leželo kolem mě několik zraněných a mrtvých. Nikdo z nás, kdo jsme…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte