29.listopadu se v Mnichově setkal čs.premiér Čalfa s mluvčím sudetských Němců Franzem Neubauerem. List Sudetendeutsche Zeitung (7.12.1990) věnoval schůzce celou titulní stranu. Poněvadž až dosud tak obsáhlá informace v československém tisku nevyšla, uvádíme nepatrně zkrácený překlad. Domníváme se, že podrobná informace je základem tvorby veřejného mínění a že naši občané mají právo na vlastní úsudek. Jednat za zavřenými dveřmi už nelze.Rozhovor se odehrával v Porcelánové jizbě mnichovské rezidence, za přítomnosti generála v.v.ing.Richarda Frodla, který pořídil těsnopisný záznam. Podle tohoto záznamu mělo setkání zhruba následující průběh.

Neubauer zdůraznil, že při setkání nehovořil o žádném finančním odškodnění. Vyhnaní požadují za vyvlastněný majetek náhradní pozemky. To by mohlo přilákat sudetoněmecké podnikatele a podnítit je k investicím. Hovořil o historické šanci, jíž by se měly chytit obě strany, aby překonaly zatížení minulosti řešeními orientovanými na budoucnost, jako model pro střední Evropu.

Mluvčí sudetských Němců zahájil rozhovor humorně míněnou poznámkou, že místem setkání je Porcelánová jizba, nicméně třeba doufat, že ani jedna strana porcelán rozbíjet nebude.

Neubauer uvedl, že sudetští Němci více než 40 let upřímně usilují o smíření s Čechy. Z Havlových výroků orientovaných na budoucnost vzešla naděje, že nyní konečně dojde k vytouženému smíření. V poslední době však vzniká dojem, že dialog mezi Čechy a sudetskými Němci ustrnul na…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte