V době, kdy vrcholila četkařská aféra s „pravicovým pučem“, který se nekonal, k určitému mocenskému posunu fakticky došlo. A to jmenováním nového ministra zahraničního obchodu. O důležitých věcech vláda rozhoduje kolektivně. A tady pak nehraje roli jen obsazení jednotlivých resortů, ale také celkový poměr sil. Soudě podle toho, jak se Jozef Bakšay profiloval v parlamentě, bude jeho příchod posilou pro ministra Klause. I to by mohlo být krokem ke stabilitě. Naše hospodářská reforma ji bude potřebovat.

Základním principem tržní ekonomiky je konkurenční prostředí, které nelze zajistit bez převahy soukromého vlastnictví. K transformaci vlastnických vztahů by vlády potřebovaly být vyzbrojeny všemi zákony najednou: malým a velkým restitučním a malým a velkým privatizačním. Zákon o malé privatizaci totiž úmyslně nespecifikuje velikost provozní jednotky, a tak by vlády mohly útočit na státní vlastnictví podle potřeby - aukcí, kupóny nebo jinou metodou. Ale očekávaný útok na státní vlastnictví jako by se s postupujícím časem vzdaloval. Projednávání velké privatizace se vleče již měsíce, debata o tzv. velkém restitučním zákonu dospěla po několikaměsíčním úsilí nyní do situace, kdy má parlament na projednání definitivního vládního návrhu jediný týden. Každý den přináší nové problémy malé privatizace. Na soukromé vlastnictví se tedy při vytváření konkurenčního prostředí zatím nelze spoléhat.

Druhou možností, jak zkrotit zhoubný růst cen, je vytvoření náhradního…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte