Druhý týden války přinesl hezkou řádku překvapení, a ne všechna byla příjemná. Příjemným překvapením je, že po nějakých deseti tisících náletech bylo sestřeleno nebývale málo spojeneckých letounů. Letci jsou pravděpodobně všichni naživu. Po viditelném násilí nastudovali televizní projev, v němž jeden jako druhý prohlásili své vlády za zloduchy, kteří přepadli mírumilovný irácký národ.

Jejich veřejným vystoupením irácká vláda samozřejmě porušila Ženevskou konvenci o válečných zajatcích, podle níž je zakázáno zajatce veřejně předvádět bez jejich souhlasu a nutit je k vyslovení čehokoli jiného než jména, hodnosti a čísla, tím méně je bít.

Ale jako by to ještě nestačilo, Irák prohlásil, že zajatce umístí nikoli do zajateckého tábora, nýbrž do strategických míst, která jsou terčem spojeneckých útoků. Hned v pondělí ráno si britské ministerstvo zahraničí předvolalo iráckého velvyslance a oznámilo mu, že porušením Ženevské dohody se Saddám a jeho soudruzi stávají válečnými zločinci a mohli by být postaveni před soud.

Dalším nepříjemným překvapením bylo zjištění, že se sice podařilo zničit téměř všechna otevřená letiště, ale zato jen asi 5% letadel. Ostatní odletěla do hor na sever, kde se skrývají v podzemních leteckých bunkrech.

Jak tyto bunkry vypadají, vyšlo najevo v pondělí večer. Jsou to celé podzemní komplexy se startovacími dráhami, opravnami a zbrojnicemi. Na tom sice není nic nového - celé izraelské letectvo je umístěno pod zemí -, ale irácké…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte