Prakticky neznámou veličinou v dnešní válce je vnitřní politická situace v Iráku a zejména postoj Kurdů, jejichž partyzánské oddíly představují významnou opoziční sílu. Tyto otázky nám pomohli objasnit předseda Svazu kurdských studentů v Evropě Wria Said a člen sekretariátu Govand.

Jak se k válce a k Saddámu Husajnovi staví řadoví občané Iráku?

V Iráku dosud nebyly svobodné volby, abychom mohli poznat skutečné představy obyvatel. Každý Iráčan musí souhlasit se Saddámem Husajnem, jinak riskuje trest smrti. Stejně tak každý, kdo by se stal členem jiné strany, než je vládní Baas. Bagdádský režim před dvěma měsíci zabil dvě stě svých důstojníků za to, že nesouhlasili s jeho politikou. Přitom to byli lidé z vládní strany. Husajn dnes likviduje všechny, kdo s ním nesouhlasí, ať už jsou ve vnitřní opozici, v exilu nebo bojují v horách proti režimu.

Saddám Husajn teď vede již třetí válku. První byla proti Kurdům, druhá proti Íránu a poslední proti Kuvajtu. Proč máme žít celý život ve válce? Proto byla 27.prosince loňského roku založena Široká fronta Iráku, opoziční síla, sdružení osmnácti politických stran a organizací.

Po předpokládaném vítězství spojenců bude trvat určitý čas, než se připraví svobodné volby. Co v tomto mezidobí? Jednou z možností by byla americká okupace, která by však nebyla přijatelná pro irácké obyvatelstvo. Pak je tu druhá verze, že se najde nějaká domácí síla, která by Irák po tu dobu řídila.

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte