Šamirova vzpoura

Washington čeká na příjezd izraelské delegace

Minulý týden premiér Šamir vyzkoušel zřejmě nejzazší mez dnešních izraelských možností. James Baker pozval všechny delegace, které se účastní mírových jednání, na 4.prosince do Washingtonu. Litujeme, to nepůjde - odpověděl Šamirův kabinet. Přijedeme, ale až o pět dnů později. Potřebujeme se totiž důkladně připravit.Šamirova vzpoura proti americkému manévrování v podstatě velkým překvapením nebyla: nikdo přece nikdy neřekl, že jednání o míru na Blízkém východě budou snadná.

Kdo určí pravidla

Těch pár dní odkladu nebylo jen taktickým manévrem. Je to jasně formulovaný signál, že se Izrael nehodlá automaticky podrobovat americkým povelům. Izraelští činitelé chtějí vcelku logicky stanovit pravidla mírových jednání už teď, na samém počátku, a ne později, až bude jejich delegace vystavena velkému tlaku k ústupkům. Cílem kabinetu je převést jednání na Blízký východ nebo alespoň někam poblíž. Šamir to už několikrát vysvětlil: Izrael nechce, aby při sporných otázkách, kterých jistě bude bezpočet, měli Arabové možnost se neustále obracet na lidi kolem Bushe a Bakera. Je třeba, aby byli nuceni všechno řešit tak, jak bylo předem stanoveno - v bilaterálních jednáních, tváří v tvář Izraelcům. Arabové jsou totiž přesvědčeni, že jakmile se jednání dostanou do slepé uličky, přijdou jim Američané na pomoc a vyřeší vše v jejich prospěch. Protože Arabů je většina a také proto, aby mírový proces…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte