Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Nezaměstnanost a trh práce

Nezaměstnanost a trh práce

Trh práce, který se u nás teprv začíná vytvářet, je - stejně jako každý jiný trh - předpokladem úspěšného fungování tržní ekonomiky. Umožňuje, aby se pracovní síla (zdroj stejně důležitý jako kapitál či suroviny) přelévala z jednoho odvětví nebo podniku do druhého.Trh pracovních sil tvoří nejen masa nezaměstnaných, ale také mechanismy, které dokážou rychle a levně zprostředkovat jejich přesouvání: sítě úřadů práce, které shromažďují informace a pomáhají nezaměstnaným v hledání práce, a přeškolovací střediska, která umožňují zapojení nezaměstnaných v nových výrobních oblastech a službách. Neefektivní fungování této sítě způsobuje vyšší a fiktivní nezaměstnanost.

Podpora je ožehavá

Je dokázáno, že výše podpory v nezaměstnanosti přímo ovlivňuje ochotu lidí pracovat. Čím je podpora vyšší a časově méně omezená, tím vyšší je nezaměstnanost. Můžeme to vidět ve většině evropských států, kde je podpora v nezaměstnanosti časově neuzavřena: nezaměstnanost je tam nejvyšší (Francie 9,5%, Velká Británie 8,5%).Mezi průmyslovými zeměmi má dnes nejnižší nezaměstnanost Japonsko (2,2%), kde se poskytuje podpora pouze šest měsíců. Stejně dlouho se vyplácí podpora i v USA, kde je 3,1% nezaměstnaných.Nezaměstnanost v těchto zemích nebyla vždycky tak vysoká. Procento nezaměstnaných, které se dnes považuje za běžné, by si před třiceti lety ve vyspělých zemích dokázal představit jen málokdo. Hlavní příčinou jeho vzrůstu v těchto zemích byly…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte