Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Jelcin hraje vabank

Jelcin hraje vabank

SSSR vyčkává, Rusko a republiky ožívají

Podle názoru E.Ševardnadzeho čeká Sovětský svaz přechodné období šesti až deseti let, v jehož průběhu by si Hnutí za demokratické reformy mělo uchovat svoji nevyhraněnou podobu a nemělo by se měnit v politickou stranu. Má to ovšem dva háčky. Jednak skutečnost, že svrchované republiky dnes podnikají příliš mnoho pro to, aby se SSSR stal politologickou kategorií s historickou platností, a navíc protivníci uvažují přesně opačně. O osudu KSSS nebylo sice ještě oficiálně rozhodnuto, členská základna se však rychle zmenšuje, neboť sami komunisté již stranu pokládají za „mrtvého brouka“. Přitom se však nevzdávají svých pozic. Z Demokratické strany ruských komunistů A.Ruckého nedávno vznikla Lidová strana svobodného Ruska, z Marxistické platformy uvnitř KSSS se rodí Strana komunistů, R.Medvěděv zplodil Socialistickou stranu pracujících. Dá se předpokládat, že pozadu nezůstane ani petěrburská N.Andrejevová.Počátkem roku 1991 činil finanční zůstatek majetku KSSS 7,7 miliardy rublů a přes 12 miliónů devizových rublů - kromě nemovitostí. O tento majetek se nyní povedou zarputilé následnické spory, a to i navzdory skutečnosti, že ekonomická situace obyvatelstva SSSR je katastrofická.

Jelcinův útok

Problematický vývoj v ruském parlamentu i na celé politické scéně Ruska je víceméně přesným obrazem rozdělení sil. Požaduje-li B.Jelcin další pravomoce a uvažuje-li o tom, že na přechodné období…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte