Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Čas uzdraví rány

Čas uzdraví rány

Pane V.!Pětačtyřicet let jsme žili bez jakéhokoliv kontaktu. Vy jako bývalý národní správce a já jako syn vyhnaného malířského mistra Franze Franka. A teď, podle představ a přání našich prezidentů, se máme stát dobrými sousedy a opět spolu hovořit. O čem bychom si my dva měli povídat?Roku 1945 jste dohnal Bůh ví že dobrého občana staré ČSR (křesťanský demokrat, městský radní) k málem dokonané sebevraždě. Vzpomínáte si? - Chceme se o tom bavit? Franz Frank, který vystavěl a vlastnil dům v chebské Valdštejnově ulici č.77, Vás až do své smrti nejednou proklínal. Ani to není zábavné téma. Zbývá prý jen hovořit o budoucnosti. O jaké budoucnosti? Československa nebo Spolkové republiky? Otázka, kterou teď kladu, je tvrdá, ale poctivá. Proč by mě, bývalého vyhnance, měla zajímat budoucnost Československa? Stačí mi problémy, které máme s novými spolkovými zeměmi. Nadto mě zajímá ještě vývoj v SSSR.My, tři Frankovy děti, od Vás, pane V., nežádáme nic. Ani čtvereční metr půdy, ani cihlu, ani něco na památku - nic. - Jen právního nároku se děti Franze Franka nevzdají, neboť osobního slibu, který jsme dali umírajícímu, nás nic a nikdo nezprostí. Musím se opravit, přece jen něco „žádám“. Žádný strach, je to jen úvaha. Vy, pane V., a Vaši vrstevníci jste nezapomněli na Protektorát a Lidice, dobře. Ale pročpak mám já zapomenout na brutální vyhnání svých rodičů a sourozenců (včetně patnáctiměsíčního kojence)? A kdy se v Čechách otevřeně přizná, že po roce 1945…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte