Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Situace začíná být vážná

Situace začíná být vážná

rozhovor s Václavem Havlem

Minimálně od Trenčianských Teplic hovoříte vy i další představitelé federální i české reprezentace o nutnosti pochopit a vyjít vstříc slovenským tužbám. Po roce a půl se zdá, že tato politika zkrachovala: byl jste nucen vystoupit ve FS s alarmujícím projevem o hrozícím rozpadu Československa. Jak tedy dál, když žádný z dosavadních „ústupků“ slovenskou stranu neuspokojil?Politické síly, které zvítězily ve volbách, slíbily občanům, že budou budovat vskutku demokratickou federaci, založenou na rovnoprávnosti obou jejích členů. Plnit tento slib znamená, že jedni musejí mít porozumění pro druhé a že všichni dohromady musejí hledat takové řešení, které bude mít smysl a s nímž bude většina souhlasit. To byla cesta, kterou jsem soustavně podporoval. Zároveň jsem soustavně (nikoli tedy až teď) upozorňoval na nebezpečí, která hrozí, nedohodneme-li se. Situace začíná být vážná, protože výsledků je zatím pramálo. To ale neznamená, že všechno zkrachovalo. Krach lze odvrátit a jednou z cest, jak toho dosáhnout, je uspořádání referenda. Vyzní-li ve prospěch federace, vyplyne z něj jasný závazek pro všechny naše parlamenty urychleně přijmout nové ústavy. Vyzní-li pro oddělení našich dvou republik, musí začít proces jejich právního a kulturního oddělování. Ani jedno ani druhé řešení bych se neodvážil nazvat „krachem“. Skutečným krachem by bylo divoké neústavní oddělování, stav dvojpráví, státoprávní chaos.Dá se…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte