Od blitzkriegu k zákopové válce

Strategie a taktika srbského postupu

Generálové Jugoslávské armády vypracovali velmi jasný plán okupace Chorvatska. I laikovi může být zřejmé, že dálnice Záhřeb- Bělehrad a Jadranská magistrála, pobřežní dopravní tepna, jsou velmi důležitými strategickými komunikacemi. Také v bojích o zdánlivě bezvýznamné vesnice jako Okučani nebo Maslenice je třeba vidět předem stanovené strategické útoky. Podobně je i nynější aktivita svazového námořnictva náznakem pravděpodobné blokády Chorvatska na moři.Válka tedy pokračuje: z Chorvatska zbývá čím dál tím míň, všichni Srbové dosud ještě nežijí v jednom státě a Evropské společenství stále nechápe, o co jde.

Strategie Velkého Srbska

Strategie srbského postupu je vytvářena už řadu let: od pověstného Memoranda SANU (Srbská akademie věd a umění) z roku 1986, ve kterém se poprvé otevřeně popisuje utrpení srbského národa v Titově Jugoslávii, národa, který „co ve válce získal, v míru ztratil“. Je pravda, že mnoho Srbů z oblastí, kde se dnes válčí, za druhé světové války zahynulo nebo bylo odvezeno do koncentračních táborů profašistického Chorvatského státu. Srbové na tyto oběti nikdy nezapomněli. Titův komunistický teror sice národnostní rány násilím potlačil, ale nyní, když se Titova Jugoslávie rozpadá, všechny resentimenty znovu vycházejí na povrch. Samy o sobě by však nikdy nevedly ke vzájemnému vyvražďování sousedů.Memorandum SANU oživilo přesvědčení, že právem srbského…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte