Profesor cambridgeské univerzity Stephen Hawking (49 let), autor nejvýznamnějších kosmologických teorií posledních let (mj. teorie tzv. „černých děr“), je nejslavnějším fyzikem od časů Alberta Einsteina. Když mu bylo něco přes dvacet a dokončoval doktorát, onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou a lékaři mu předpovídali nanejvýš dva roky života.Nezemřel, stal se otcem tří dětí, před rokem se po pětadvaceti letech manželství rozvedl a dnes žije s jednou ze svých ošetřovatelek. Nemoc mu postupně paralyzovala tělo natolik, že ovládá jen dva prsty a je schopen základních dýchacích a zažívacích úkonů.

Hawkingův mozek žije už téměř třicet let v téměř mrtvém těle. A přece to podle mínění mnoha odborníků může být ze světových fyziků on, komu by se mohlo podařit vysvětlit smysl existence vesmíru.

Bůh nehraje kostky

Většinu života tráví Hawking v invalidním vozíku, v němž cestuje po světě a přednáší. Aby mohl dýchat, musel před pěti lety podstoupit operaci, která mu odňala i hlas. Komunikuje se světem pomocí dvou prstů na komputeru, který tiskne jeho myšlenky na obrazovce a sděluje je elektronickým hlasovým syntetizátorem. Dokáže takto říci nanejvýš deset slov za minutu, takže nemarní čas zbytečným povídáním. Většina toho, co říká, se týká nejzákladnějších kosmologických otázek. Tvrdí, že do dvaceti let bude člověk schopen pochopit smysl, příčiny a zákony vesmíru od samého jeho vzniku, a tím chápat i smysl Boží. Spolu s Einsteinem věří, že Bůh…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte