Po roce 1945 vznikla řada divadelních scén v okresních městech a výjimečně i mimo ně. Představa, že umělci a technický personál budou mít stejné ekonomické a sociální podmínky jako v centrech, se záhy ukázala iluzorní. Čekaly je tu nízké platy, neměli kde bydlet… Na tzv. oblast se potom chtělo odejít jen málokomu. Důsledkem byl nedostatek dobrých herců, dramaturgů a režisérů, což se zákonitě projevilo na kvalitě inscenací. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v tomto směru měla situace nyní zlepšit. Spíše naopak.

Nová ekonomická situace se výrazně dotkne všech oblastí kultury, divadla nevyjímaje. Už tak nevyhovující dosavadní suma státních dotací se výhledově ještě více zredukuje. Kolik dostanou české a moravské scény od státu, je zatím jasné pouze pro letošní rok: stejnou částku jako loni. Při předpokládaném růstu provozních nákladů o 30 až 50 procent je to situace takřka katastrofální.

Zeptali jsme se ve dvou mimopražských divadlech, jak vidí svoji příští existenci.

Západočeské divadlo v Chebu

Divadlo v Chebu patřilo zejména posledních dvacet let k nejvýraznějším oblastním divadlům. Náročnou dramaturgií a snahou chovat se v neslušných podmínkách slušně se pohraničnímu divadlu podařilo získat nezaměnitelné místo v historii. Jmenujme mezní okamžiky: angažmá Vlasty Chramostové poté, co v r.1969 musela opustit vinohradskou scénu. Několikaleté působení špičkového režiséra Jana Grossmana po jeho vypuzení z pražského Zábradlí. Skandál po…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte