Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Co je doma, to se počítá

Kromě malých soukromých podniků je akciová společnost jediná forma organizace hospodářského života, která se v rozmanitých podobách osvědčila na celém světě. Tlak státních i jiných podniků na přechod k akciové společnosti či alespoň na přemalování omšelého štítu firmy naroste.

Kromě malých soukromých podniků je akciová společnost jediná forma organizace hospodářského života, která se v rozmanitých podobách osvědčila na celém světě. Tlak státních i jiných podniků na přechod k akciové společnosti či alespoň na přemalování omšelého štítu firmy naroste. Zakladatelé, zpravidla ministerstva v různém stupni rozkladu, se snaží vyhovět. Má to své příčiny, které stojí za povšimnutí. Má to i rizika, která nelze nevidět. A času je dost málo.

Boj o odchod nejvíce zkompromitovaných vedoucích pracovníků v podnicích skončil nevýrazným patem. Mnohonásobné rošády z podniku do úřadu, z okresu do okresu, zamlžily, „who is who“. Názory na kritéria setrvání se různí a nelze do nekonečna udržovat ovzduší nejistoty tam, kde se má rozhodovat o rizikových alternativách budoucnosti.

Aktuálním se stává spíše skrytý boj o to, kdo bude jmenován do představenstev a dozorčích rad vznikajících akciových společností. Zde jsou příležitosti, o jakých se šéfům dřívějších podniků, ba ani mocným aparátníkům vůbec nesnilo. Představenstva akciových společností budou totiž mocné orgány. Mají plnit současně:

a) funkci valné hromady akcionářů (kde 100% akcií zatím vlastní stát), která rozhoduje o změnách a spojení kapitálu, o rozdělení zisku a o budoucnosti dané společnosti,

b) funkci představenstva, které společnost v plném rozsahu zastupuje, jmenuje řídící aparát (exekutivu) a rozhoduje prakticky o všem.

Taková koncentrace moci i možnosti manipulace s…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte