V syrské metropoli Damašku, ve čtvrti Malki, v ulici Haddád č. 7, žije pod ochranou syrské vlády dr. Georg Fischer. Již třicet let je známa skutečná totožnost tohoto muže: jde o válečného zločince Aloise Brunnera, pravou ruku neblaze proslulého „endlösera“ Adolfa Eichmanna. Má na svědomí přes sto tisíc lidských životů na území několika států Evropy, které dnes většinou žádají Sýrii o jeho vydání. Přestože do krvavé bilance Aloise Brunnera patří i čtrnáct tisíc slovenských Židů z tábora v Seredi, Československo dosud vládu v Damašku o jeho vydání nepožádalo.

„Jeden z mých nejlepších lidí“

prohlásil na adresu Aloise Brunnera jeho představený Adolf Eichmann. Věděl, co říká, protože oba tito protagonisté „konečného řešení“ židovské otázky se navzájem doplňovali. Eichmann, fanatik úřednické výkonnosti a subalternosti, bez soukromých vášní a fantazie, uvedl do chodu téměř dokonale fungující mechanismus hromadné likvidace lidí. Naproti tomu Brunner, zarytý antisemita, člověk zvyklý bránit své zájmy a projevovat iniciativu, byl tím, kdo tento mechanismus živil konkrétními oběťmi. Pracoval na doraz, bez ohledu na osobní styky, v případě potřeby i proti svým vlastním kolegům. Na rozdíl od mnoha z nich nepolevil ani v posledních měsících války. Lidé jako on se největší měrou přičinili o to, že hrůzám holocaustu uniklo tak málo evropských Židů.

Výstižnou charakteristiku tohoto válečného zločince podává Mary Felstinerová ve své práci Alois Brunner:…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte