Funkce prokurátora byla navýsost politickým postem. Lidé, kteří ji zastávali, pracují v justici i dnes; není za ně prý náhrada. Justice tak zůstává nadále v rukou lidí, kteří se přímo či nepřímo podíleli na nespravedlnostech minulého režimu.

Například na Generální prokuratuře ČR pracuje stále jako šéf vyšetřovatelů prokuratury JUDr.Kokeš. V roce 1969 ještě sloužil jako strážmistr SNB a v období normalizace udělal kariéru. Od dob totality vydržel ve funkci i JUDr.Myslivec, šéf odboru, do jehož kompetence patřil i dozor nad Hlavou I, částí trestního zákoníku, jež obsahovala tzv. protistátní činnost. Na Obvodní prokuratuře pro Prahu 1 je zaměstnána JUDr.J.Dostálová, bývalá předsedkyně ZO KSČ na prokuratuře pro Prahu 3. A ve výčtu zarážejících jmen bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Vědí, jak se bránit

Odchody nejvíce zkompromitovaných pracovníků GP ČSFR v podstatě ustaly nástupem JUDr.Ivana Gašparoviče. Skončily i pokusy vytvořit komisi, která by se zabývala vyšetřováním zločinů z padesátých let. Byl zakázán „Svaz státních úředníků“, jehož členové se pokoušeli očistit prokuraturu od nejhorlivějších vyznavačů normalizace. Většina řadových prokurátorů se dnes prostě bojí o poměrech na úřadu hovořit. Jeden z nich, jež si nepřeje být jmenován, to vysvětlil: „Musíme vážit každé slovo. Tady pracují právníci, kteří vědí, jak se bránit. Je velice jednoduché přijít o místo.“

Není proto vyloučeno, že se prokuratura bude snažit mařit průchod…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte