Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Teď už je mi hej

Alois Rylich z Lán u Nymburku je jeden z mála soukromých zemědělců, který nepodlehl kolektivizaci. Dokázal udržet svůj statek a jedenáct hektarů půdy celých čtyřicet let komunistického systému

Alois Rylich z Lán u Nymburku je jeden z mála soukromých zemědělců, který nepodlehl kolektivizaci. Dokázal udržet svůj statek a jedenáct hektarů půdy celých čtyřicet let komunistického systému.

Vcházíme do dvora statku. Pod přístřeším je naskládáno cosi, co na první pohled připomíná skladiště kovového šrotu. Později zjistíme, že je to stará, už nepoužívaná zemědělská technika, a třebaže tak nevypadá, je v perfektním stavu.

Procházíme chlévy, ve kterých manželé Rylichovi chovají dvacet prasat a devětadvacet kusů hovězího dobytka. Na dalším dvoře stojí dva obilné kombajny, sedm traktorů, kombajn na brambory, rozmetadla hnojiv, nákladní auto. „Kupoval jsem to průběžně, většinou jde o vyřazované stroje z JZD. Dal jsem je do pořádku a fungují dodnes. Stálo mě to veškeré úspory, ale bez mechanizace bych nemohl konkurovat družstvům,“ říká pan Rylich.

Projdeme branou na pole. Na první pohled je zřejmé, že to není družstevní lán. Pole je úhledně rozděleno na tři díly, na jednom jsou zasazeny brambory, na druhém pšenice, na třetím, nejmenším, roste česnek. V současné době obhospodařují Rylichovi asi dvacet hektarů půdy: „Mám dost zemědělské techniky na to, abych obhospodařoval mnohem víc - a taky chci, až to zákony dovolí, ještě nějaká pole přikoupit. Když to bude nutné, najmu sezónní dělníky. Teď už je nám hej.“

Kolektivizace

Se zločiny kolektivizace se Lány poprvé setkaly, když komunisti vysídlili místního „kulaka“ s padesáti hektary půdy.…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte