Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Marin Sorescu - Chlap s klackem

Je to podsaditý a silný chlap, má velkou hlavu a Prozatímní výbor ho ustanovil likvidátorem psů. "Proč?" ptali se někteří. "Žádný proč," odpovídal jim. Mělo se za to, že psi představují překážku pro rozvoj vesnice, že znemožňují, aby se ves dostala na úroveň města Craiova.

Je to podsaditý a silný chlap, má velkou hlavu a Prozatímní výbor ho ustanovil likvidátorem psů. „Proč?“ ptali se někteří. „Žádný proč,“ odpovídal jim. Mělo se za to, že psi představují překážku pro rozvoj vesnice, že znemožňují, aby se ves dostala na úroveň města Craiova. A pak… někdy dostanou vzteklinu.

Ostatně ten, který byl ustanoven - jmenoval se Goage, Spartův syn - se nenamáhal, aby lidem vysvětloval, proč vstupuje do jejich dvorů a proč mlátí jejich psy klackem. Když byli přivázaní, zabíjel je přivázané. Nakonec je lidé začali odvazovat, aby měli možnost tomu šílenci utéct, uprchnout a schovat se. Ten náš, Azor, vytušil předem, co se má stát, a zdrhnul asi měsíc předtím. Měli jsme tehdy v kleci pod přístřeškem hrdličku. Nevím, jak tu klec mohl otevřít, každopádně hrdličku sežral. Nikolaj, když ho uviděl s tlamou plnou peří, řekl: „Cos to proved, ty, co sem ti řikal, ty teda uvidíš!“ A pes utekl, ze strachu nebo z hanby, zmizel. Už jsme ho nikdy neviděli. Dlouho jsme na něj čekali, hlavně večer, když jsme jedli, vycházeli jsme do dvora s trochou kukuřičné kaše a volali jsme ho. Říkali jsme si, že ho nakonec uvidíme, jak se odněkud vrací. Nikdy se nevrátil. Našli jsme ho později mrtvého na hřbitově. Doplazil se až k hrobu našich předků.

A tažení proti těm bezbranným tvorům začalo. Otec Miai, který byl starý a omdléval, měl psa, který byl jako on, sotva se ploužil. Jmenoval se Scandal. Byl jsem doma, když přišel na řadu. Goage přicházel s obuškem v ruce…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte