Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zápas o půdu

Zákon o půdě je nesmírně důležitý. Jeho znění rozhodne, zda zůstane venkov nadále vlastnicky neurčen, jeho obyvatelé v podstatě zaměstnanci a tudíž levicově orientovaní proletáři, anebo zda se stanou vlastníky a podnikateli a budou se moci počítat ke středním vrstvám.

Zákon o půdě je nesmírně důležitý. Jeho znění rozhodne, zda zůstane venkov nadále vlastnicky neurčen, jeho obyvatelé v podstatě zaměstnanci a tudíž levicově orientovaní proletáři, anebo zda se stanou vlastníky a podnikateli a budou se moci počítat ke středním vrstvám. Na venkově žije několik miliónů lidí, není to tedy zanedbatelná věc.

Federální návrh zákona začal vznikat na jaře 1990. Jde v něm v podstatě o schválení současných struktur zemědělství, o restituci přihlížející k zákonům vzniklým po roce 1948 a o transformaci majetku zvýhodňující ty, kdo na něm pracovali. Protinávrh, známý pod názvem 3T (podle jmen svých autorů - ing.Tlustého, ing.Tyla a ing.Tomáška), vznikl v létě téhož roku. Chce vrátit majetek všem, bez ohledu na to, jakým způsobem ho pozbyli, transformovat jej bez pochybné zásluhy odpracovaných let a položit základ nově utvořeným podnikům, jejichž vznik by neodporoval mezinárodnímu právu.

Federální zákon prošel všemi připomínkovými řízeními, aniž by se přihlíželo k námitkám odborníků z komise jmenované ministerstvem zemědělství ČR. K tomu ing.V.Tlustý, jeden z tvůrců oponentního zákona: „Na jednom z posledních jednání nám autoři vládního zákona sdělili, že nepatříme mezi subjekty, jež mají právo do věci mluvit. S tím jsme se samozřejmě nespokojili.“

Vznikla další pracovní komise, která v září 1990 začala zpracovávat k zákonu o půdě protinávrh. Listopadový republikový sněm zemědělských komisí OF se ke…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte