Vážený pane Koláři,

jedna ze záležitostí, které mi po nástupu do funkce ředitele Národní galerie v Praze leží nejvíce na srdci, se týká uměleckých děl z církevního a soukromého majetku, jež galerie získala po roce 1948 převodem na základě protiprávních aktů. Rovněž ve Vašem případě, poté, co jste se rozhodl zůstat trvale v cizině, propadla část Vašeho díla a část Vaší sbírky československému státu a byla převedena do sbírek Národní galerie v Praze. Chtěl bych Vás ujistit, že odborní pracovníci galerie se tehdy snažili, aby těchto Vašich uměleckých děl bylo co nejméně, a po dohodě s Vaší paní a v rozporu se skutečností jich mnoho - se značným osobním rizikem - prohlásili za nedokončená a z hlediska galerie za nedůležitá, a umožnili tak jejich vyvezení za hranice.

Při veškeré snaze Národní galerie a jejích pracovníků, abyste byl poškozen co nejméně, není nejmenších pochyb o tom, že jste soudním rozhodnutím poškozen byl, a my na to nezapomínáme. Jak jen to dovolí nové zákony našeho státu v otázce restitucí, uděláme všechno pro to, aby se stala z naší strany odpovídající náprava. Pokud máte dojem, že jsme svým podílem přispěli k Vaší újmě, přijměte, prosím, naši omluvu. Mne osobně upřímně mrzí, že k reakci Národní galerie v Praze dochází až po dopise Vašeho přítele Jana Vladislava, a proto bych se chtěl jménem Národní galerie omluvit především za tuto skutečnost.

Protože dobře vím, že jste měl vždy k Národní galerii přátelský vztah, byli bychom já i moji…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte