Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Věda na prodej

Analýz situace vědy bylo již dost, aby pochopil ten, kdo se nad ní zamyslel. Pokud mohu pozorovat, zamyslel se málokdo. Má však vůbec někdo v dnešním Československu "anténu" na analýzy z této oblasti? Snad zapůsobí více šok z důsledků. Nemusíme na ně čekat: už jsou tady.

Analýz situace vědy bylo již dost, aby pochopil ten, kdo se nad ní zamyslel. Pokud mohu pozorovat, zamyslel se málokdo. Má však vůbec někdo v dnešním Československu „anténu“ na analýzy z této oblasti? Snad zapůsobí více šok z důsledků. Nemusíme na ně čekat: už jsou tady.

Před několika dny parlament škrtl ze svého programu projednávání zákona o ochraně zvířat. V dnešní krizi věc bezvýznamná? Otázky lidské mají přednost. Ale co jsou otázky lidské - otázky lidství?

Československo, nebo alespoň Čechy jsou obklopeny zeměmi s vyspělou právní strukturou v této oblasti. Ludvík Vaculík jistě neformuloval svoje návrhy na „jinou ústavu“ bez znalosti evropského kontextu. Jak uspěl doma?

Budoucnost, narýsovaná pravítkem ekonoma, bez dialogu s ostatními, již začala. Československý vědec může nabídnout své služby západním kolegům, aniž by vstoupil do vědecké konkurence žádostí o grant, či rovnoprávný podíl na projektu. Vedlejšák za tvrdé. Vysvětlím na příkladu.

Lymfocyty se dají indukovat k produkci protilátek. Kromě našeho těla pracují s protilátkami i vědci. Naučili se lymfocyty spojit s podobnými buňkami zhoubného charakteru. Tak se buněčný klón, tzv. hybridóm, stane nesmrtelným a permanentně produkuje jediný, přesně definovatelný druh protilátky. Bez tzv. monoklonálních protilátek se dnes sotva kdo v biologii a biochemii obejde.

Hybridómy se dají množit různým způsobem. Buněčné kultury však produkují nízké koncentrace protilátek, fermentory na kontinuální…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte