Analýz situace vědy bylo již dost, aby pochopil ten, kdo se nad ní zamyslel. Pokud mohu pozorovat, zamyslel se málokdo. Má však vůbec někdo v dnešním Československu „anténu“ na analýzy z této oblasti? Snad zapůsobí více šok z důsledků. Nemusíme na ně čekat: už jsou tady.

Před několika dny parlament škrtl ze svého programu projednávání zákona o ochraně zvířat. V dnešní krizi věc bezvýznamná? Otázky lidské mají přednost. Ale co jsou otázky lidské - otázky lidství?

Československo, nebo alespoň Čechy jsou obklopeny zeměmi s vyspělou právní strukturou v této oblasti. Ludvík Vaculík jistě neformuloval svoje návrhy na „jinou ústavu“ bez znalosti evropského kontextu. Jak uspěl doma?

Budoucnost, narýsovaná pravítkem ekonoma, bez dialogu s ostatními, již začala. Československý vědec může nabídnout své služby západním kolegům, aniž by vstoupil do vědecké konkurence žádostí o grant, či rovnoprávný podíl na projektu. Vedlejšák za tvrdé. Vysvětlím na příkladu.

Lymfocyty se dají indukovat k produkci protilátek. Kromě našeho těla pracují s protilátkami i vědci. Naučili se lymfocyty spojit s podobnými buňkami zhoubného charakteru. Tak se buněčný klón, tzv. hybridóm, stane nesmrtelným a permanentně produkuje jediný, přesně definovatelný druh protilátky. Bez tzv. monoklonálních protilátek se dnes sotva kdo v biologii a biochemii obejde.

Hybridómy se dají množit různým způsobem. Buněčné kultury však produkují nízké koncentrace protilátek, fermentory na kontinuální…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte