Po Václavském náměstí táhne skupina skinheads a zraní několik zahraničních turistů, fotbaloví fanoušci vyhodí za jízdy z vlaku dva Vietnamce, party výrostků se dobývají do ubytoven zahraničních dělníků a v některých městech propukla otevřená válka s Romy. To, co jsme vídali v televizních aktualitách ze zahraničí a co jsme se naučili brát přinejmenším shovívavě - jako tendenční, ne-li lživé informace - prožíváme nyní naplno sami.

Republiku obchází strašidlo rasismu. Decentní způsob zpravodajství naznačuje, jako by se tento zdánlivý pozůstatek totality objevil až dnes, kdy padly všechny zevní zábrany. To je však omyl. Rasistické podhoubí tu bylo vždy, pouze rozdílnou měrou živené či skrytě podporované těmi, kterým hrálo do karet. Není na tom nic překvapivého ani výjimečného, jak dokládají například poměry u našich západních sousedů. Mezi západoněmeckými republikány ale bylo už před lety nápadně vysoké procento přesídlenců z NDR. Ti si tak léčí svůj mindrák z předchozí nemožnosti jakékoliv svébytné seberealizace, podobně jako naši skinheads. Každá společnost má svou sedlinu, své temné síly, počtem prakticky konstantní, které utvářejí vlastní základnu fašismu. Naše současná rasistická vlna je ale nesená právě oněmi zamindrákovanými, kteří si chtějí vynahradit to, oč byli okradeni. Jestliže v minulosti byla jejich jediným autentickým prožitkem rvačka na fotbalovém zápase, tak dnes se jím stává bitka s někým odlišným - a po ruce mají Romy a Vietnamce. To by se dalo…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte