Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Odmítl jsem potopit loď

Odmítl jsem potopit starou loď..," byla jeho první věta po mé otázce, proč podává trestní oznámení na ministra dopravy.

Odmítl jsem potopit starou loď..," byla jeho první věta po mé otázce, proč podává trestní oznámení na ministra dopravy. Malá místnost v podnájmu, dvě skříně, stůl, stará postel a tři krabice plné úředních lejster - stížností, žádostí, odvolání, vyrozumění vztahujících se k Československé plavbě labsko-oderské a k případu bývalého říčního kapitána pana Ivana Vaška.

„Byl jsem zaměstnán u Labsko-oderské plavby jako velitel lodě. V roce 1987 jsem v Drážďanech při proudní plavbě hlásil dispečerovi, že nemůžeme pokračovat dál, neboť vodní stav poklesl natolik, že hrozilo nebezpečí potopení. Dispečer mé hlášení ignoroval a požadoval pokračovat v plavbě až na státní hranice. Bez vody může loď plout jen těžko, využil jsem tedy své pravomoci, zastavil plavbu, a zabránil tak havárii. V Drážďanech jsme se pak odlehčili a bez nehody dopravili náklad do Československa."Pokud někdo čeká, že velitel lodě byl za svůj odpovědný přístup pochválen nebo dokonce odměněn, bude se asi divit. Dopad celé věci byl příznačný pro poměry v Absurdistánu. Na pana Vaška čekala v podniku výpověď pro údajné porušení pracovní kázně a způsobení škody organizaci zvýšenými náklady z prodlení. Nesplnil příkaz dispečera pokračovat v hazardní plavbě a dovolil si dokázat mu, že nezná provozní podmínky a předpisy. Nabízí se otázka, zda šlo skutečně jen o něčí zasaženou ješitnost a ohroženou autoritu. Úvahy na téma "pojišťovna“ se mi zdají sice divoké, ale kolik neuvěřitelného se u nás nakonec ukázalo být…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.