Agresivitou střetů skinheads a jiných skupin s Romy a Vietnamci jsme se již v minulých číslech zabývali. K žádnému zlepšení dosud nedošlo. Naopak, útok skinheads na vietnamskou ubytovnu v Plzni, zbití náhodných chodců na Václavském náměstí a jiné incidenty svědčí o tom, že rasistické tažení trvá dál.Odpovědné orgány nezaujaly žádná rozhodná stanoviska. Situace se prostě neřeší. Dva dokumenty, které tiskneme v plném znění, prošly sdělovacími prostředky ve zkrácené komentované podobě.Ani apel paní Kohnové na občany, její výzva umělcům a sportovcům problémy nevyřeší, může však přispět ke zklidnění. Nehledě na morální aspekt celé věci jsme přesvědčeni, že lhostejné přehlížení krizové situace nejenže může napomoci opravdovým lidským tragédiím, ale je i vážnou politickou chybou.

Dopis vietnamských studentů Václavu Havlovi

Vážený pane prezidente,

v posledních týdnech v několika městech v Čechách a na Moravě, zvláště v Praze, dochází ke krveprolití mezi Čechy a Vietnamci. Slyšíme také, že v několika případech došlo k těžkému zranění nebo dokonce i zabití. Situace je už velice vážná. Násilí, které nechcete ani Vy, vážený pane prezidente, ani Vaši nebo naši lidé žijící v ČSFR, se teď děje v mnohých místech. To násilí přináší velmi špatný následek spolusoužití. Vztah mezi dvěma národy je čím dál tím napjatější. Teď už není čas na vysvětlování důvodů, na posouzení, která strana je nebo není vinna, protože každý den, každou hodinu může někdo být napaden,…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte