„Etiopské vládní jednotky údajně zahájily ofenzívu v provincii Eritrea a snaží se ovládnout významný přístav na pobřeží Rudého moře Masawa, který od letošního ledna kontrolují oddíly separatistické Eritrejské lidové osvobozenecké fronty. (…) Oddíly Tigrejské lidové osvobozenecké fronty údajně pouhých 160 kilometrů severovýchodně od Addis Abeby zlikvidovaly v polovině dubna přes 800 vládních vojáků.“ Tuto zprávu ČTK přinesl 23.dubna denní tisk, a obrátil tak naši pozornost na vleklou občanskou válku v nejstarším samostatném státě Afriky.

Jestliže protivládní skupiny ovládají nejvýznamnější přístav země, obléhají druhé největší město, administrativní centrum Eritreje Asmaru, a zároveň postupují směrem k Addis Abebě, jak dokládají zahraniční prameny, je situace vážnější, než by se zdálo z krátké agenturní zprávy. Nejkovanější stalinistický režim černého kontinentu se pomalu, ale jistě hroutí. Diktátor Mengistu Haile Mariam se pokouší spasit kosmetickými reformami, z veřejných prostranství nechal odstranit atributy vládnoucí ideologie, zaklíná se zavedením tržního hospodářství, ale nový výbuch bojů vyhrotil permanentní krizi. Státní moci nepomohlo ani přejmenování monopolní Etiopské dělnické strany na Jednotnou demokratickou stranu Etiopie, „otevřenou všem společenským silám“, která má na svém červnovém sjezdu akceptovat politický pluralismus. Více než ideologické obraty rozhoduje však strategická situace, a ta je podplukovníkovi Mengistu krajně nepříznivá. Její…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte