Před několika lety se mi kolega v práci svěřil, že dokáže vyčuchat Židy. On taky léčí lidem bolavé hřbety dlaní a očima zastavuje točící se vrtulku. Zkusili jsme hned to čichání, pokus se nepovedl, jindy se mu prý ale vede a jeho nadání mu prý pomohlo ověřit hypotézu, podle které na jistých místech sedí Židé a sabotují psychotronický výzkum. Vyloučeno to není, kdybychom si však dali práci, našel by se jistě někdo, kdo by nám řekl (a měl by to ověřeno), že psychotronika je židovský vynález. Bylo by to v řádu tradice. Židům se vyčítá, že jsou kosmopolitní, ale také přehnaně nacionalističtí. Že se příliš snadno asimilují, ale také že se asimilaci vzpouzejí. (Jeden velký český spisovatel l9.století jim měl za zlé, že si uchovávají svou fyziognomii.) Vyčítá se jim, že inklinují k bolševismu, ale také že ovládají světový kapitál. Že se vyhýbají práci, ale také že jsou příliš přičinliví a že zabírají místo jiným. Připomíná to básnický tropus zvaný oxymorón a nelze z toho vyvodit než zjištění, že Židé existují, že jsou vcelku živí a že ostatní cítí z nějakého důvodu potřebu o nich pronášet jednoznačné soudy.

K poslední výtce se kdysi vyjádřil Karel Havlíček Borovský, jenž nikdy nebyl velkým filosemitou, takto: "Jestli jsme skutečně tak bědný a ničemný národ, aby nás několik tisíc Židů ve všech obchodech atd. předehnalo a předstihlo, věru nestojíme ani za politování."Havlíček měl pravdu, když mluvil o několika tisících. V českých zemích bylo skutečně vždy relativně málo…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte