I v záplavě nově vzniklých periodik zůstávají televizní noviny nejmocnějším a pravděpodobně i nejsledovanějším zdrojem informací. V současné podobě jsou však zdrojem velmi problematickým. Jejich problematičnost snad tolik nebije do očí československého diváka, ale člověku, který vyrostl provázen jinou televizní kulturou, je nápadné, do jaké míry jsou TN poplatné své manipulátorské minulosti. Dění, o němž referují, je zajímavé, což je jejich štěstí - jinak by asi málokdo vydržel tu nekonečnou nudu a jemné podvody, jimiž se vyznačují. Pravda, změnila se úvodní fanfára a vyměnily se některé obličeje. Jinak ale platí, že forma TN zůstala i přes jejich nový obsah stále stejná. A to nejde. Chce-li někdo, aby jeho sdělení mělo demokratickou náplň, musí mu dát i demokratickou formu, obě složky jsou totiž neoddělitelné. A pozůstatky manipulátorských praktik nutně zkreslují i sebeupřímněji míněné informace.

Prazvláštní postoj novinářů TN osciluje mezi dvěma stejně nešťastnými extrémy: mezi nesmělou pokorou a mentorováním. Pokud se kloní k extrému pokornému, novináři ochotně drží interviewovaným mikrofon, a to je vše. Nekladou žádné kritické otázky, nechají politiky mluvit donekonečna. Při rozhovorech s „laiky“ zase nepřeruší jejich zřejmě předem nacvičené odpovědi, takže výsledkem je projev jako vystřižený z učebnice. Tahle nepatřičná zdvořilost okrádá diváky o čas a zaplavuje je banalitami, přičemž jsou ochuzeny i „oběti“ - interviewovaný nedostane příležitost, aby…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte