Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Mise dobré příležitosti

Nad Perským zálivem se vznáší stín Mnichova. Čím více se mluví o mírových rozhovorech, tím méně je jasné, o jaký mír vlastně jde. Značná část světového, ale i československého veřejného mínění považuje vyjednávání za cíl sám o sobě a do značné míry pomíjí příčiny a širší souvislosti.

Nad Perským zálivem se vznáší stín Mnichova. Čím více se mluví o mírových rozhovorech, tím méně je jasné, o jaký mír vlastně jde. Značná část světového, ale i československého veřejného mínění považuje vyjednávání za cíl sám o sobě a do značné míry pomíjí příčiny a širší souvislosti. Tento populistický a krátkozraký postoj podporuje podle očekávání bulvární tisk, ale svou úlohu při tom však sehrála i československá mise dobré vůle.

Začátkem roku 1989 se v československé opozici rozvinula diskuse, zda je správné označovat procesy, které tehdy probíhaly sice při dodržování soudních pravidel, ale proti nespravedlivě stíhaným osobám, za „korektně vedené“. Výsledek vyzněl jednoznačně: nikoliv, bylo by to jen matení pojmů a profitovala by z toho pouze vládnoucí moc. Po návratu z Bagdádu však stejnými slovy charakterizoval průběh jednání člen naší mise, poradce prezidenta republiky a poslanec, Michael Kocáb (Mladá fronta dnes, 14.12.).

Jestliže někdo přistoupí na jednání se zločincem, měl by si především vyjasnit pojmy. Gangster-gentleman je dnes již vyčichlou postavou z rodokapsů, zatímco režim Saddáma Husajna po čertech konkrétní hrozbou, a to nejen pro své bezprostřední sousedy. Zůstaneme-li u kriminálního žánru, pak v každé detektivce platí za jeden z nejtěžších přečinů „korektní“ vyjednávání s vyděračem, přistoupení na jeho pravidla hry, případně „korektní“ zaplacení výkupného. Skutečnost koneckonců dokazuje, že ani tento povrchní příměr není neopodstatněný.…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte