Tak už snad konečně nastal čas přestat se celonárodně bičovat po zádech, sypat si popel na hlavu a odívat se do pytloviny.

Poslouchejme se chvilku: jsme mizerní, nespolehliví, nemorální, závistiví, podlí, chamtiví, neschopní, zakomplexovaní, nepřejícní a plní nánosu totality. Je to sice všechno pravda, ale není to pravda celá.Koho jako národ takto vlastně vnímáme? Nejsem to nikdy já, vždycky jsou to „oni“. Kdokoli. Každý, koho je trochu vidět, se nám hodí k pomluvení, kritizování a pohrdání. My sami jsme zas jenom bezmocní, zaskočení, podvedení. Kým? Přece každým, koho je vidět, každým, kdo nad námi v něčem vyniká.

Bez ustání vlečeme na zádech minulost, vztek, křivdy, nepotrestané zhovadilosti, nevyléčené závisti. Tíží a shrbují nás tolik, že už nejsme schopni podívat se trochu vzpřímeně jen několik kroků dopředu. Donekonečna počítáme všechny promarněné příležitosti. Všechno víme líp, ale nic s tím nenaděláme. Není to přece na nás, ať se starají „oni“.

Ze samé starosti o příležitosti, které jsme promarnili, nevšímáme si příležitostí, které leží před námi a z nichž se pak v budoucnu stávají jen další promarněné příležitosti minula. Celé československé dějiny jsou dějinami promarněných příležitostí.

Pocit bezmoci a neschopnosti kompenzujeme směšně nabubřelým mesiášstvím. Jsme pupek světa a musíme svět naučit, jak se to dělá. My jsme géniové, všichni ostatní jsou hňupové. Žádný byznys sem nepustíme, zničil by nám naši velesvětovou kulturu.

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte