Josef Vavroušek se narodil 15.9.1944 v Praze. Studoval fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze (abs. r.1967). Během studií aktivní účastník opozičního studentského hnutí. Člen Expedice Lambarene (leden-srpen 1968). Pracoval jako výzkumný pracovník a poradce, hlavně v oblasti kontrolních systémů a řízení. Podílel se na vzniku a práci nezávislého ekologického hnutí, byl ve výboru Klubu nezávislé inteligence. Zakládající člen Občanského fóra. 28.6.1990 byl jmenován ministrem federální vlády a předsedou Federálního výboru pro životní prostředí.

Pane ministře, objevily se zprávy, že váš resort má být podřízen Federálnímu ministerstvu hospodářství. Nejde o snahu zbavit se nezávislé „brzdy“ hospodářského rozvoje?

Také jsem cosi takového slyšel, ale považuji to za zcela … neopodstatněnou smyšlenku. V demokracii platí zásada oddělení zákonodárné, výkonné a kontrolní moci. Pokud bychom měli Výbor pro životní prostředí po pěti měsících rušit, vraceli bychom se do prehistorie. Ve všech evropských zemích je v centrální vládě instituce, která pečuje o životní prostředí. Pro ostatní ministerstva je partnerem i jakýmsi špatným svědomím.

Poskytnutí úvěru na rozšíření výroby hliníku v Žiaru nad Hronom bylo zřejmě ovlivněno krátkodobými politickými zájmy. Konzultovali s vámi toto rozhodnutí ekonomové? Jste pro ně rovnocennými partnery?

Upřímně řečeno zatím rovnocennými partnery nejsme. Ekonomické instituce mají…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte