V uplynulých šesti týdnech měla značnou publicitu bestiální vražda patnáctiletého učně z Prahy 6 Viktora Bačíka v noci z 30.9. na 1.10.1990 v ruzyňské věznici. V tomto případu se zrcadlí nejen všeobecně nevalná úroveň naší publicistiky, ale také někdy až poddajná lhostejnost vůči záměrné manipulaci s fakty.

Zveřejněné nepravdy a zkreslené informace byly uvedeny na pravou míru v prohlášení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných z 27.října. Protože se však napadená strana snažila otázky v tomto prohlášení vyslovené obejít, musíme se k tomuto otřesnému případu vrátit.

Pro ty, kdo prohlášení nečetli - nebylo k tomu mnoho příležitostí, neboť je ze servisu ČTK převzala jen ve výtahu Práce a ve zkrácené podobě Občanský deník - přinášíme stručnou faktografii.

Případ Bačík

Mladistvý Viktor Bačík byl zadržen 16.8.1990 a vzat do vazby poté, kdy proti němu bylo vzneseno obvinění pro trestný čin krádeže, jehož se měl dopustit spolu s dalšími mladistvými Martinem F. a Michalem Š. Mladá fronta Dnes a Občanský deník přinesly nepřesnou informaci: ačkoli šlo o vloupání jediné, jeho první trestný čin, měl prý spáchat „sérii vloupaček“. Stejně tak nebylo pravdivé tvrzení o Bačíkově romském původu. Bačíkův podíl na krádeži byl nejmenší. Mezi věcmi, které vzal, byly v převaze předměty nepatrné ceny, jako např. papírová lepicí páska, automobilová svíčka, zápalky zahraniční výroby, šňůrky na brýle a plechovka od čaje. To jako by ukazovalo na určitou…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte