Evropské scény obchází strašidlo japonského tanečního umění butó. Zjevuje se v podobě mátožných postav, bíle nalíčených nahých těl, vyhaslých pohledů a jakoby nekontrolovatelných pohybů. Diváci ve světových metropolích skloňují jména jako Sankai-juku, Dairakuda-kan, Yoko Ashikawa a především Min Tanaka a Kazuo Óno.

Nemuseli jsme čekat nějakých dvacet let, než světová avantgarda pronikne až k nám - Min Tanaka přijel k neoficiálnímu vystoupení do Československa už v roce 1984. Tehdy to bylo pro něj stejně riskantní jako pro tanečníky Sankai-juku, kteří tančívají zavěšeni za nohy pod střechami mrakodrapů. Od té doby zde byl Tanaka několikrát i se svou skupinou tanečníků Mai-juku.

Letos budeme mít možnost vidět kromě Mina Tanaky dalšího představitele butó, snad nejslavnějšího tanečníka tohoto stylu Kazua Óno. Unaven formálností klasického i moderního tanečního umění vytvořil tanec, který nemá žádnou formu. Pohyb butó je tvořen a rušen zároveň. Tacumi Hidžikata (druhý tanečník tohoto stylu) řekl, že duch butó se nikdy neunaví a Kazuo Óno ve svých čtyřiaosmdesáti letech stále tančí.

Kazuo Óno vystoupí v pražském Disku 29.listopadu s představením Lekníny a 30.listopadu se svým nejnovějším představením Květiny, země, vítr a měsíc. 2.prosince jej uvidí diváci v Brně v divadle Husa na provázku.

Min Tanaka a Mai-juku přijedou nejprve do Brna (11. a 12.prosince) a potom vystoupí na třech místech v Praze. 14.prosince v katakombách Stalinova pomníku, 15.prosince v…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte