Nedostatek počítačové techniky, způsob propojení na jiné resorty, kompetenční spory, kvalita výcviku a neschopnost řídit - to jsou některé z příčin, proč dodnes policie funguje tak špatně.

Informatika

Mezi federálním a českým ministerstvem vnitra probíhají zatím neúspěšná jednání o nárocích na věcnou příslušnost k výpočetní technice a správě spojení na krajích. Kraje byly dříve řízeny oběma ministerstvy, a to, co nevadilo za totality, kdy odpovědnost neexistovala, vadí dnes. Nejsou toitž ujasněny vzájemné kompetence.

Z hlediska potlačení kriminality a bezpečnosti státu není ani tak důležité, komu majetek patří, ale jak je využíván. Pokud ve sporu „zvítězí“ federální ministerstvo, získá nejen majetek, ale především povinnost vybudovat systém spojení, informační síť a databanku, do které budou moci vstupovat obě republiková ministerstva. Vypadá to jednoduše, přesto zde vznikají zásadní problémy.

Informatika musí být vybudována tak, aby byl zajištěn přenos údajů, síť musí být kompatibilní. Nejde jen o přenos mezi Českou republikou a Slovenskem, systém musí být spojen se systémem státní správy. Jenže zatím se nikdo nezabýval podobou budoucí státní správy. Vzniká tedy nebezpečí, že miliardy investované do informační sítě nebudou zcela využity, pokud bude státní správa strukturována jinak než vytvořená síť.

Zdánlivě to nesouvisí s prací policistů, ale dohady o kompetence a o kompatibilitu informační sítě umrtvují spoustu peněz, z nichž se…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte