Po čtyři staletí si Bledá Tvář Irokéze porobovala: nejprve kulkou a buldozerem, posléze podnikatelskou aktovkou. Bledá Tvář zabrala lesy a půdu, řeky proměnila ve stoky. Indiány připravila o identitu, jejich kulturu zahnala do defenzívy. Hrstku bojovníků proměnila v bandu pašeráků a opilců. Na konci dvacátého století se z poraženého Indiána opět stal bojovník, usilující o svá svrchovaná práva na vlastním území proti vlastní vládě, která se zavázala, že bude chránit jeho zájmy. Bledá Tvář však znovu použila kulku.

Podél transkanadské magistrály hoří posvátné ohně. Indiáni vztyčili kříže jako symbol solidarity s Mohavky, kteří 11.července zahájili předem prohraný boj.

Na protest proti rozpínavosti golfových fanatiků v indiánské rezervaci Oka vybudovali Indiáni z kmene Mohavků barikády. Zablokovali Mercieho most, jeden ze čtyř, které spojují ostrov Montreal s pevninou. Vyřadili tak z provozu jednu z nejvýznamnějších dopravních tepen.

Zpočátku bezvýznamný spor o územní požadavky Indiánů přerostl v celonárodní konflikt, ve kterém se odrazily rozpory kanadské společnosti. 79 dnů byla Oka středem pozornosti všech sdělovacích prostředků, i když později tento zájem oslabila krize v Perském zálivu. Kanaďané měli pocit, že se jim demokracie hroutí pod nohama. Denně se střetávali s ozbrojenými silami: na ulicích, na nábřežích, na obrazovkách. Spánek byl přerušován pravidelnými průzkumnými lety armádních helikoptér nad jižními oblastmi Montrealu.

Po celou…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte