25. listopadu se bude v Polsku volit prezident. Druhý po Jaruzelském (Polsko čtyřicet let vedla kolektivní státní rada), první svobodně zvolený.

Konečné rozhodnutí padne nejspíš až 9. prosince ve druhém kole, protože měl-li by nějaký kandidát zvítězit už v listopadu, musel by dostat nadpoloviční většinu hlasů. A při šesti uchazečích, kdy Walesa i Mazowiecki mají zhruba stejný počet přívrženců, to je prakticky vyloučeno. Jisté je pouze, že prezidentem bude jeden z těchto dvou. A že ať zvítězí ten či onen, nijak podstatně to cestu, kterou Polsko nastoupilo, nezmění. Přestože vybičovaná volební hysterie (zvláště ve Varšavě) se snaží přesvědčit o opaku. A také, že ať vyhraje jeden či druhý, bude proti sobě mít silnou opozici, jež ho bude vehementně kritizovat. S postranní myšlenkou na vítězství v parlamentních volbách, které proběhnou nejpozději na jaře. Obtíže, jež polskému hospodářství chystá přechod na volnou měnu v obchodu se SSSR i negativní dopad událostí v Perském zálivu budou totiž brzy vodou na mlýn kritice jakékoliv vlády, která v Polsku po volbách bude. Dá se dokonce očekávat, že po parlamentních volbách bude mít jeden tábor prezidenta a druhý premiéra.

Vznik těchto dvou táborů, levicovo- a pravicovo-centristického, výrazně zčitelnil polskou politickou scénu a pro budoucnost dává nesmírně důležitou záruku: vyvážený poměr sil. Podvojný přívlastek „centristický“ pak naznačuje, že oba tábory vidí nutnost pokračovat v radikální reformě. Proto i jediným…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte