Tu zkratku dnes již málokdo zná. Kdysi označovala zlověstné tábory nucených prací ministerstva vnitra, rozseté po celém území našeho státu. Tyto tábory zakládali komunisté hned po puči v roce 1948 pro občany, proti nimž nemohli zinscenovat pracně vykonstruovaný tzv. politický proces, který ale přesto měli pocítit moc a sílu nového režimu.

Na Moravském náměstí (dříve Rudé armády) v Brně měl být po osvobození postaven pomník prezidentu Masarykovi a na záhonu před zbouraným německým domem byl slavnostně položen základní kámen. 27. května 1949, v předvečer nedožitých 65. narozenin prezidenta Beneše, pokládali lidé kolem základního kamene květiny, protože v Brně nebylo jiného místa, kde by mohli uctít jeho památku. A tato tichá demonstrace, na níž se podílely tisíce brněnských občanů, pokračovala i další sny, ačkoliv příslušníci VB květinovou výzdobu denně odstraňovali, pokojné návštěvníky rozháněli a mnohé z nich i zatýkali, pokud se zdráhali dobrovolně odejít. Pro Brno to byly vzrušující dny.

V noci z 31. května na 1. červen přišel odvetný úder. Příslušníci VB celou noc zatýkali v bytech a občany odváželi do někdejší robotárny v Lidické ulici (dnes podnik Snaha). Tak se tam ráno octlo několik set národních socialistů, lidovců, sociálních demokratů i nepohodlných komunistů. Seděli na zemi a na kavalcích až do bílého dne a vzrušeně hovořili o smyslu tohoto nezvyklého a brutálního opatření. Ráno byla lékařská prohlídka a druhý den nás zelený anton odvezl na nádraží,…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte