Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Evropa počká

Uprostřed víru domácích událostí jsme si v Československu nedávno téměř nevšimli, že se v Římě uskutečnilo rokování Evropského společenství na nejvyšší úrovni.

Uprostřed víru domácích událostí jsme si v Československu nedávno téměř nevšimli, že se v Římě uskutečnilo rokování Evropského společenství na nejvyšší úrovni. Krátce předtím se v Lucemburku ministři zemědělství členských států po šesté bez úspěchu pokusili koordinovat zemědělskou politiku společenství, jinými slovy podstatně omezit subvence, které samotné tvoří největší jednotlivou položku rozpočtu evropské Dvanáctky.

Když pomyslím, že neuplyne jediný den, aby se v čs.médiích neobjevily žádostivě formulované připomínky o naší „cestě do Evropy“, je až s podivem, jak málo si všímáme, co se v té vytoužené Evropě skutečně děje. Dokonce když jsme se před nějakým měsícem mohli v průběhu jediného týdne postupně uvítat britskou premiérku Thatcherovou, francouzského prezidenta Mitteranda a předsedu Evropské komise Francouze Delorse, prezentovalo se to v našich médiích jako další série triumfů na pochodu do Evropy. Nikoho nenapadlo, že se nám tady nabízí příležitost aspoň částečně vysvětlit a pochopit evropské labyrinty, protože jmenované politické osobnosti představují tři diametrálně odlišné vize Evropy.

Když předseda Evropské komise Jacques Delors v listopadu prohlásil, že je třeba, aby některé země potvrdily, že mají v úmyslu postoupit od zásnub k manželství, měl na mysli Velkou Británii Margarety Thatcherové. Ta je totiž velkým příznivcem společenství v dnešní formě s tím, že na ní jde ještě mnohé vylepšit a pak se uvidí. Eurobyrokraté, jichž je pan Delors…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.